npos-yn100 yazar kasa

Yazar Kasa

Yazar kasa işletmeler içerisinde yapılmakta olan satış işlemlerini kayıt altına almaya yarayan cihazlara verilen isimdir.

Yazar Kasa Ne İş Yapar?

Türkiye’de kullanılmakta olan resmi ismi Ödeme Kayıt Edici Cihaz olan ve 1985 yılından itibaren kullanılmaya başlanılan yazar kasa satılmakta olan malın cinsini, indirim ve vergilendirmesini, fiyatını otomatik olarak kayıt altına alarak fatura halinde kağıda yazma işini yapar. Hafızalı bir hesaplayıcı olan yazar kasa kullanımı 1989 yılından itibaren satış yapan tüm kuruluşlarda devlet tarafından zorunlu hale getirilmiştir.

Yazar Kasa’nın Tarihi?

Amerikalı James Ritty tarafından, 1879 senesinde gemi pervanesinin dönüş sayıcısından esinlenerek ilk kez yapılmıştır. Saat şeklinde bir göstergesi, dolar ve sentleri gösteren ibreleri bulunan bu ilk yazar kasa toplama işlemini, gövdesi içerisinde yer almakta olan toplama tekerlekleri aracılığı ile yapıyordu. Hırsızlık yapılmasını önleyecek biçimde tasarlanan ve Ritty kasası diye isimlendirilen kasa ticari bir değer elde edemedi ancak Ritty MarkIV denilen modeli geliştirilerek patent hakkı 1000 dolara satıldı. Bu yeni modelde kasa üzerinde hareketli şekiller ve delik halinde toplama işlemlerinin kayda alındığı kağıt rulosu bulunuyordu. John H. Patterson cihaza bugünkü şeklini verdi.

Yazar Kasa Rulosu, Fiş ve Kağıt

Bu cihazlardan çıkmakta olan kağıtların fiş halinde kesilmesini sağlayan kağıt rulolara yazar kasa rulosu denir. Dijitalleşen sistemlerin fiş kesmek için halen yazıcı ve kağıtlara ihtiyaçları bulunmaktadır. İşletmeler rulo kağıtları stoklarında tutmak ve sabit giderleri arasına almak zorundadırlar. Uzunlukları birbirinden farklı olan ve Termal pos rulo denilen bu kağıtlar, 30 metre ile 60 metre arasında kasa ile uyumlu kağıtlar olmak zorundadır. Her marka cihaza uyumlu kağıt rulolar üretilmekle birlikte, markalara özel olarak yapılmakta olan kağıt rulolarda bulunmaktadır.

npos yn 100 yazar kasa
npos yn 100 yazar kasa

Akıllı Yazar Kasalar

Günümüzde kullanılmakta olan bu kasa çeşitleri ÖKC denilen ödemeyi kaydeden cihazlar ve POS denilen ödeme noktası olan cihazların bir arada bulunduğu ve devamlı olarak sistem içerisinde ki mali içerikli veri tabanına veri aktarımı sağlayan sistemlerdir. Taşınabilir özelliği nedeni ile iş yerlerinin de dışında kullanılabilen bu kasa çeşitleri POS ve ÖKC cihazlarını bir tek elektronik yapı içerisinde birleştirerek, mali gözetim ile sorunsuz olarak çalışmakta ve firmalara maliyet ve zaman kazancı sağlamaktadır.

Bu cihazlar sayesinde satış yapılırken, aynı zamanda yapılan satışın fişi de aynı cihaz üzerinden kesilebilmektedir. Bir adet yazar kasa ile çok sayıda farklı banka ile çalışılabilme özelliği de bulunmaktadır. Bu sayede firmaların müşterilerine sunacakları farklı sayıda ödeme alternatifi de ortaya çıkmaktadır. Bu akıllı kasaların Maliye Bakanlığına veri gönderebilmeleri için, kullanacakları GSM, ADSL hatlarına ihtiyaçları vardır. Yeni nesil akıllı yazar kasa olarak adlandırılan sistemler, kart ile yapılan satış bilgilerini de mali veriler ile birlikte bakanlığa aktarmaktadır.