barkod-yazici-ttp

Barkod Yazıcı Teknolojisi

Her geçen gün artan işletme sayısı nedeniyle otomatik tanımlama programlarının sağlamış olduğu güvenli bilgi ya da veri saklama sistemleri gelişmeye devam ediyor. Yönetim bilgilendirme ve iş dizgelerinin hem kontrol hem de takip edilmesinde önemli bir büyümeyi gerektirmektedir. Yani, içinde bulunduğumuz çağa ayak uydurabilmek için bilgilerin daha kesin, daha ayrıntılı ve daha çabuk akışı bir zorunluluk haline gelmiştir. Buna örnek olarak da barkod yazıcı teknolojisi verilebilir.

Barkod Nedir?

Genelde çok sık bir şekilde gazete, ilaç, içecek, yiyecek ve diğer tüm malzemelerde karşılaştığımız barkod hemen hemen her türlü ürün ve malzemenin üzerinde bulunan dikdörtgen ve birbirine paralel şekilde çizilmiş hem ince hem kalın çizgilerden oluşan ve bu çizgilerin arasında yer alan boşluklardan ibaret, koyu renkli çubuk şeklindeki çizgilerin oluşturmuş olduğu semboldür. Barkodlar sayesinde ürünler, malzemeler yani elde bulunan tüm veriler bilgisayar ortamına yapılan otomatik veri aktarımı oldukça pratik bir şekilde sağlamaktadır. Bu ürünlerin bilgisayar ortamına aktarımı ise barkod yazıcı teknolojisi yardımıyla yapılır.

UPC, EAN, Code 18, Code 39 gibi sayılabilecek birçok barkod çeşidi vardır. Bu barkod çeşitlerinin hepsi barkod yazıcı teknolojisi sayesinde kayıt altına alınmaktadır.

barkod

Barkod Yazıcı Ne işe Yarar?

İçinde bulunduğumuz çağda barkod yazıcı teknolojisi, her firma ve iş yerinde elde olan bilgileri ve bu bilgilerin akışını ve planlamasını sağlayan bir enformasyon yani haberleşme, bilgilendirme ağı olup mutlaka olmazsa olmaz bir sistemdir. Bu ağ bazen sözlü, bazen doküman şeklinde ve bazen de bilgisayar ve doküman ortaklığından elde edilir. Bilgisayar ve doküman ortaklığı büyük çapta hizmet eden kuruluşlarda mutlaka kullanılmaktadır.

Genellikle kuruluşların depolarındaki giren ve çıkan ürünleri kontrol etmede kullanılan bu teknoloji ile yapılan işlerde olası karışıklıklar engellenmiş olur. Genelde elle tutulan bir terminal şeklinde olan barkod yazıcı teknolojisi, ön kısmındaki lazerli alan yardımıyla barkodları okuyarak elektronik ortama aktarabilmektedir.

Ürün çeşitlerimiz hakkında bilgi almak veya ürün çeşitlerimizi incelemek için online katalog sayfamız olan ürünler sayfasına gidebilir tüm ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.